Przejdź do głównej zawartości

O tym, jak szukaliśmy rumuńskiego smoka



Wiecie, że w Rumunii mieszka smok? Serio, serio - taki najprawdziwszy. I nawet go odwiedziliśmy.
A jak się to odbyło, opowiem ;)

Dawno, dawno temu gdzieś w Rumunii było przepiękne królestwo, gdzie ludzie żyli niczym przysłowiowe pączki w maśle. Wiedli spokojne życie, byli szczęśliwi i zadowoleni. Do czasu, kiedy w okolicy pojawił się smok z nie jedną a siedmioma głowami. Żeby grzecznie zamieszkał, przyszedł i dzień dobry powiedział, to nie! Ów gagatek zaczął terroryzować okoliczną ludność. Niszczył i podpalał wszystko, co stanęło mu na drodze. Gdyby rzecz działa się w Polsce, pewnie król zaproponowałby pół królestwa wraz z ręką swojej córki temu, kto zgładzi uciążliwą bestię. W Rumunii nikt nie wpadł na taki pomysł, jednak śmiałków, pragnących wpisać się na karty historii było wielu. Niestety albo brakowało im albo siły albo sprytu, więc ich wysiłki nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.
Do czasu, kiedy pojawił się Arbanas - młodzieniec zamieszkujący pobliską wioskę. Niepozorny to mężczyzna wstał pewnego ranka, przeciągnął się i stwierdził: "ja nie dam rady? Ja? Potrzymaj mi piwo" (czy jakoś tak). Wsiadł na konia i wyruszył na poszukiwanie przygody. Na miejscu  machnął mieczem, ucinając tym samym jedną z głów smoka. Z pozostałymi sześcioma niestety nie dał rady i czmychnął jak niepyszny. Po drodze jednak przemyślał sprawę i wpadł na pomysł, jak pozbyć się miejscowego terrorysty. Arbanas niczym akwizytor chodził od chaty do chaty i prosił o pożyczenie wszelkich, będących na wyposażeniu domostw świecidełek. Tych nie poszedł sprzedać na pobliskim targu, lecz przerobił na zbroję. Sąsiedzi przyglądali mu się zaintrygowani i wcale im się nie dziwię, bo wyobraźcie sobie kogoś w ubraniu zrobionym w widelców, noży i metalowych kubków... (chociaż jak teraz tak myślę, to wychodzi na to, że ów Arbanas trendsetterem był).  Kiedy już się napatrzyli, chłopak pojechał zmierzyć się z przeznaczeniem.  Pobrzękując swoim metalowym odzieniem dotarł do smoka, który stanął jak wryty zobaczywszy rycerza w zbroi hand made. Zanim otrząsnął się z szoku, zaświeciło słońce a jego  promienie odbijając się w łyżkach i widelcach oślepiły go tak skutecznie, że Arbanas odciął mu wszystkie głowy. Smok zaś przeżywszy taką traumę przemienił się w węża i wśliznął się do błota, żeby ocalić życie. 

Tak, moi drodzy - tak właśnie powstały błotne wulkany. A to, co wydaje się nam bulgotaniem, w rzeczywistości jest prychaniem uwięzionego pod powierzchnią smoka. ;) Tak jest - nie zmyślam!


A wulkany można rzeczywiście zwiedzać. I jest to przeżycie niesamowite! 
Zanim jednak wybraliśmy się na wycieczkę, rozbiliśmy namiot na pobliskim kempingu. Miejsce ma swoisty klimat, który idealnie wpasował się w nasze potrzeby. Trąci lekko czasami słusznie minionymi, ale my takich właśnie szukamy.


 Dodatkowym atutem jest to, że bezpośrednio z terenu kampingu można wspiąć się na wulkany.
Kiedy więc ogarnęliśmy już miejsce i coś zjedliśmy, pobiegliśmy kurcgalopkiem na ścieżkę wiodącą ku górze. Po drodze były schody - dosłownie. ;) Wspięliśmy się więc niczym kozice na sam szczyt i... dech nam zaparło. Spodziewaliśmy się pięknych widoków, ale te były po prostu zjawiskowe.
Zwłaszcza, że słońce zaczęło chylić się ku zachodowi, dając nam cudowne światło. 




Spływające błoto zasychało, tworząc niesamowite krajobrazy. Pomiędzy rozpadlinami przepływała leniwie błotna lawa, tworząc gdzieniegdzie kratery, z których rozlega się co chwila bulgot, który wizualnie można porównać do gotującej się wody. Tyle, że błoto jest zimne. Tak właśnie wyobrażam sobie krajobraz księżycowy. Choć tam nie ma takich widoków. Nie to, żebym była, ale nie wiem, więc się wypowiem. ;) 


Maniek miał Frankę w nosidle, więc zwiedzał spokojniej, za to ja z obłędem w oczach biegałam z jednego końca na drugi nie wiedząc gdzie na dłużej zawiesić wzrok. Obiecałam sobie, że wstanę przed świtem (co na tym wyjeździe stało się normą) i przybiegnę na górę zrobić zdjęcia. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, jak bardzo się rano zawiodę, ale o tym kolejnym razem...









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontrowersyjny Ogród Niewiniątek

Kilkanaście lat temu zaczęły się masowe wyjazdy Polaków za granicę  w celach zarobkowych.  Na tej sytuacji mocno cierpiały rodziny a najbardziej dzieci, które musiały znosić rozłąkę z rodzicami. To zainspirowało artystę - Sylwestra Ambroziaka do stworzenia instalacji poświęconej Eurosierotom. Składa się ona z 22 rzeźb wykonanych z żywicy epoksydowej i można ją zobaczyć w dzielnicy Katowic - Szopienicach. Część instalacji znajduje się na terenie Browaru Mokrskich przy ul. Bednorza a część na trawniku przed nim.  Pomimo tego, iż rzeźby pojawiły się już w 2015 r, do dziś wzbudzają spore kontrowersje. Jedni widzą w nich zdeformowane dzieci, inni przybyszy z obcej galaktyki. I chyba nie ma osoby, która przeszłaby obok nich obojętnie. Mnie się podobają, ale jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. 😉

Sakralne ruiny w lesie

 Kiedy pewnego czerwcowego wieczoru weszliśmy do lasu nieopodal Lwówka Śląskiego, nie spodziewałam się, że znajdziemy tam kawał historii. A trzeba powiedzieć, że dojście do łatwych nie należało, bo pozwoliliśmy się prowadzić wujkowi Google. I dziś wiem, że nie był to najlepszy pomysł, bo ten postanowił pokazać nam wszystkie okoliczne drzewa, krzewy i co tam jeszcze było. Całe szczęście teren nie był zbyt rozległy, bo moglibyśmy tam chodzić po dziś dzień...  Kiedyśmy już tracili nadzieję, oczom naszym ukazał się cmentarz. Przeszliśmy przez resztki muru i wkroczyliśmy do innego świata. W powietrzu czuć było tajemnicę. Zawsze w takich miejscach zastanawiam się nad losem ludzi, którzy znaleźli tam wieczny spoczynek. Kim byli ci, których groby później rozkopywano? Komu poświęcono płyty nagrobne, których resztki można dojrzeć spod wszechobecnego bluszczu? Słyszałam, że grzebano tam doczesne szczątki sióstr zakonnych, które posługiwały w pobliskim domu pielgrzyma.  Dom św. Szymo...

Pałac Sybilli czyli śląski Windsor

  Szczodre to niewielka miejscowość niedaleko Wrocławia. Zajrzeliśmy tam na początku roku, bo znalazłam gdzieś informacje, że jest tam stary, poniemiecki cmentarz. Ło panie... cmentarz? Toż pojechać tam natentychmiast trzeba! Jako, że u mnie chcieć to móc, już za chwilę byliśmy na miejscu.  Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że na terenie cmentarza był kiedyś teatr, który następnie zlikwidowano, postawiono kaplicę z przepięknym marmurowym ołtarzem a teren przyległy przeznaczono na pochówki. Pozwiedzałam nekropolię, która dosłownie tonie w zieleni, spod której wychylają się nieśmiało pojedyncze mogiły. Nad całością góruje mauzoleum, które wielokrotnie było bezczeszczone. Zapewne "poszukiwacze skarbów" uznali, że w tak okazałym grobowcu musi być pochowany ktoś ważny i bogaty, więc warto zajrzeć do środka. Bliżej drogi odnaleźć można kilka nowszych grobów, tzn powojennych na których widać ślady nieco bardziej już współczesne, czyli znicze. A przypominam, że to nie listopad. :)  Z...