Przejdź do głównej zawartości

Holloko - żyjący skansen.

    Na Holloko natrafiłam przez zupełny przypadek. Sprawdzając drogę na wakacje jakoś mi palec zjechał po mapie i postanowiłam sprawdzić czy warto tam pojechać. Myślałam, że zajedziemy na godzinkę, pozwiedzamy i pojedziemy dalej. O święta naiwności! Spędziliśmy więc w tym uroczym miejscu kilka godzin i okazało się, że jest tam tyle ciekawych miejsc, że już mamy plany na przyszłoroczną  Majówkę. 

Kiedy usłyszeliśmy upragnione: "dotarłeś do celu" zobaczyliśmy parking ze stojącym tuż obok placem zabaw. Jako, że Franka żadnemu nie przepuści, spędziliśmy na nim sporo czasu.  Większość zabawek wykonana jest z drewna a rzeźby zwierząt kojarzyły mi się trochę z tymi widzianymi w Siergiejewce. Moim zdaniem dla samego placu zabaw warto tam pojechać. A to był dopiero początek...






Holloko po węgiersku oznacza kruka. Z tymi też ptakami wiąże się legenda, ale o tym przy okazji zamku. Bo dziś chcę Wam pokazać samą wieś, która choć mocno doświadczona przez los, dziś jest miejscem, które warto odwiedzić. Zwłaszcza, że jest wpisana na listę UNESCO.  


Historia Holloko sięga XIII wieku a obecnie wieś zamieszkuje zaledwie kilkaset osób. Początkowo osada stała jedynie w cieniu górującego nad nią zamku a w wyniku najazdu tureckiego została wysiedlona. Kiedy  ponownie się zaludniła, zdarzało się, że często wybuchał pożar w którejś z chat. Powód był prozaiczny.  Domy budowano z drewna a do gotowania strawy służyły stawiane w izbach kominki. Niestety do odprowadzania dymu  stosowano  jedynie otwory wentylacyjne. A jak wiadomo nie ma dymu bez ognia...  Gdyby nie wielki pożar w 1909 roku, może do dziś by stały tylko drewniane chaty. Bo przecież jak coś działa to nie ma sensu tego ruszać.  Kiedy jednak ogień strawił całą wieś, mieszkańcy doszli do wniosku, że czas na zmiany. Wymurowano więc domy z glinianej cegły na kamiennych fundamentach. I od razu zrobiło się bezpieczniej. Część domów do dziś pełni tę samą rolę co kiedyś. Jest więc warsztat tkacki i  garncarski. Jest i stara poczta w której urządzono muzeum. W centralnej części wsi stoi murowany z cegły i kamienia kościół ze zbudowaną w 1889 roku drewnianą wieżą. Ciekawostką jest fakt, że przy jego budowie nie użyto ani jednego gwoździa. 






Holloko zamieszkują Połowcy - lud stepów azjatyckich posługujący się gwarą i przywiązany do strojów ludowych. Zresztą można sprawdzić, czy w takim stroju będzie nam do twarzy. ;)  



Tu życie toczy się swoim rytmem i gdyby nie przejeżdżające co jakiś czas po wąskich uliczkach samochody, można by pomyśleć, że czas nie tyle stanął w miejscu, co jakimś dziwnym sposobem wskazówki zegara się cofnęły. Ma się wrażenie, że zza rogu wyjdzie bosy człowiek z kosą, który pogwizdując wesoło pójdzie zebrać z pola swoje plony.

I jedna uwaga - wybierając się do Holloko miejcie ze sobą gotówkę. Bo jeśli zechcecie skorzystać z toalety (200 HUF) bez "pieniążka" ani rusz. Gotówki możecie też użyć w parkometrze, ale ja osobiście polecam aplikację Simple - zaparkujecie z nią praktycznie w całym kraju.  







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontrowersyjny Ogród Niewiniątek

Kilkanaście lat temu zaczęły się masowe wyjazdy Polaków za granicę  w celach zarobkowych.  Na tej sytuacji mocno cierpiały rodziny a najbardziej dzieci, które musiały znosić rozłąkę z rodzicami. To zainspirowało artystę - Sylwestra Ambroziaka do stworzenia instalacji poświęconej Eurosierotom. Składa się ona z 22 rzeźb wykonanych z żywicy epoksydowej i można ją zobaczyć w dzielnicy Katowic - Szopienicach. Część instalacji znajduje się na terenie Browaru Mokrskich przy ul. Bednorza a część na trawniku przed nim.  Pomimo tego, iż rzeźby pojawiły się już w 2015 r, do dziś wzbudzają spore kontrowersje. Jedni widzą w nich zdeformowane dzieci, inni przybyszy z obcej galaktyki. I chyba nie ma osoby, która przeszłaby obok nich obojętnie. Mnie się podobają, ale jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. 😉

Sakralne ruiny w lesie

 Kiedy pewnego czerwcowego wieczoru weszliśmy do lasu nieopodal Lwówka Śląskiego, nie spodziewałam się, że znajdziemy tam kawał historii. A trzeba powiedzieć, że dojście do łatwych nie należało, bo pozwoliliśmy się prowadzić wujkowi Google. I dziś wiem, że nie był to najlepszy pomysł, bo ten postanowił pokazać nam wszystkie okoliczne drzewa, krzewy i co tam jeszcze było. Całe szczęście teren nie był zbyt rozległy, bo moglibyśmy tam chodzić po dziś dzień...  Kiedyśmy już tracili nadzieję, oczom naszym ukazał się cmentarz. Przeszliśmy przez resztki muru i wkroczyliśmy do innego świata. W powietrzu czuć było tajemnicę. Zawsze w takich miejscach zastanawiam się nad losem ludzi, którzy znaleźli tam wieczny spoczynek. Kim byli ci, których groby później rozkopywano? Komu poświęcono płyty nagrobne, których resztki można dojrzeć spod wszechobecnego bluszczu? Słyszałam, że grzebano tam doczesne szczątki sióstr zakonnych, które posługiwały w pobliskim domu pielgrzyma.  Dom św. Szymo...

Pałac Sybilli czyli śląski Windsor

  Szczodre to niewielka miejscowość niedaleko Wrocławia. Zajrzeliśmy tam na początku roku, bo znalazłam gdzieś informacje, że jest tam stary, poniemiecki cmentarz. Ło panie... cmentarz? Toż pojechać tam natentychmiast trzeba! Jako, że u mnie chcieć to móc, już za chwilę byliśmy na miejscu.  Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że na terenie cmentarza był kiedyś teatr, który następnie zlikwidowano, postawiono kaplicę z przepięknym marmurowym ołtarzem a teren przyległy przeznaczono na pochówki. Pozwiedzałam nekropolię, która dosłownie tonie w zieleni, spod której wychylają się nieśmiało pojedyncze mogiły. Nad całością góruje mauzoleum, które wielokrotnie było bezczeszczone. Zapewne "poszukiwacze skarbów" uznali, że w tak okazałym grobowcu musi być pochowany ktoś ważny i bogaty, więc warto zajrzeć do środka. Bliżej drogi odnaleźć można kilka nowszych grobów, tzn powojennych na których widać ślady nieco bardziej już współczesne, czyli znicze. A przypominam, że to nie listopad. :)  Z...