Przejdź do głównej zawartości

Czym mogą zadziwić Łażany?

 Bardzo często przejeżdżając przez różne miejscowości zastanawiam się nad ich historią
Zdarza się bowiem, że niepozorne miasteczko potrafi skrywać gigantyczne skarby.
Tak też jest w przypadku niewielkich Łażan w powiecie świdnickim. Pierwsze, co rzuca się w oczy po wjeździe do miejscowości  (przynajmniej mnie) to stojąca przy drodze ruina.



Pewnie latem jest obrośnięta roślinnością, jednak my odwiedziliśmy to miejsce z początkiem wiosny, więc jedyne, co zdążyło się zazielenić to wierzba, stojąca nad brzegiem fosy.
Tak, tak... to pałac, który otaczała fosa. Sama ruina była kiedyś dworem obronnym, który powstał
w XIVw. Później zmieniano koncepcje i po dwukrotnej przebudowie pałac zyskał charakter stylu barokowego z zachowaniem elementów renesansowych. 
Wraz z całym zespołem folwarcznym był własnością wielu znamienitych rodów. Między innymi rodziny Burghass. I to ciekawa historia, bowiem jeden z jej członków - hrabia August zafundował niewielkim Łażanom pierwszy na kontynencie europejskim (poza Wielką Brytanią) żelazny most, który wyprodukowała huta w Ozimku. Stanął on w 1795r i przetrwał aż do 1945r, kiedy to został zniszczony. Nie wiadomo w jaki sposób, bowiem są dwie wersje. Jedna mówi o wysadzeniu go przez Niemców, druga o zniszczeniu  przez wjeżdżający nań czołg rosyjski. 
Pewnie, gdyby nie te wydarzenia, most stałby po dziś dzień. Bo skoro przetrwał prawie 150 lat, 
tych kilkadziesiąt więcej pewnie nie zrobiłoby mu różnicy. Ten sam hrabia, który był fundatorem mostu, został pochowany na dziedzińcu pałacowym. Obecnie w tym miejscu stoi fontanna a raczej to, co z niej zostało. Bo z samego pałacu pozostało niewiele. 




W 1945r został uszkodzony przez rosyjską artylerię. Z tego, co powiedział mi jeden z mieszkańców Łażan - uszkodzeniu uległ tylko dach. Niestety nikt się tym zbytnio nie przejął, gdyż w tym okresie pałac był już we władaniu Armii Czerwonej. Wiemy doskonale, jakich zniszczeń potrafili dokonać, więc po ich bytności budynek był ograbiony z czego się dało. Władze ówczesnej Polski przejęły obiekt w opłakanym stanie i nie było komu wówczas ratować tej pięknej budowli. 
Pan Roman z którym rozmawiałam, mówił, że wielu zniszczeń dokonali okoliczni mieszkańcy. 
Kiedy ktoś potrzebował opału czy też budulca, przychodził i zabierał. Ponoć w oknach były piękne witraże, które zostały potłuczone, bo ramy okienne nadawały się do spalenia. 
Jeszcze 20 lat temu jeden ze strychów był pokryty dywanem wyniesionym z pałacu.
 Nie wpasowywał się w kanony mody, więc leżał tam i parciał. 

W 2018r pałac został zakupiony przez prywatnych inwestorów, którzy planują remont.
Faktycznie widać, że krzaki zostały pousuwane a na dziedzińcu poukładano cegły w równych rządkach. 
Bardzo kibicuję temu przedsięwzięciu, choć wiem, że zajmie to mnóstwo czasu. 

W trakcie sprzątania terenu odkopano wejście do podziemi - pan Roman wspominał, że jako dziecko biegał tymi tunelami z jednej strony parku na drugą. 



Właśnie... park... tam właśnie spotkałam mojego rozmówcę, kiedy był na spacerze z psem. Tuż przy zrujnowanej oranżerii, która ciągle zachwyca swoim pięknem. W ogóle cały park jest bardzo przyjemny dla oka. Co ciekawe,  odegrał swoją rolę przy powstaniu pałacu, gdyż wydobywano stamtąd glinę, która posłużyła do jego budowy. Tak przynajmniej mówi p. Roman, którego zostałam wielką fanką. Bo powiedział mi rzeczy, których bym nigdzie nie znalazła. Fajnie czasem zaczepiać ludzi. 




Wychodząc z parku poprzyglądaliśmy się jeszcze zabudowaniom folwarcznym, gdzie kiedyś mielono mąkę, pieczono chleb i podkuwano konie - całość była praktycznie samowystarczalna. 






Chcieliśmy jeszcze zajrzeć przed wyjazdem do kościoła, który powstał ok. 1300r i jest wpisany na listę zabytków. Niestety odbiliśmy się od kraty, więc pozostało nam jedynie oglądanie zza muru, cośmy uczynili. 





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontrowersyjny Ogród Niewiniątek

Kilkanaście lat temu zaczęły się masowe wyjazdy Polaków za granicę  w celach zarobkowych.  Na tej sytuacji mocno cierpiały rodziny a najbardziej dzieci, które musiały znosić rozłąkę z rodzicami. To zainspirowało artystę - Sylwestra Ambroziaka do stworzenia instalacji poświęconej Eurosierotom. Składa się ona z 22 rzeźb wykonanych z żywicy epoksydowej i można ją zobaczyć w dzielnicy Katowic - Szopienicach. Część instalacji znajduje się na terenie Browaru Mokrskich przy ul. Bednorza a część na trawniku przed nim.  Pomimo tego, iż rzeźby pojawiły się już w 2015 r, do dziś wzbudzają spore kontrowersje. Jedni widzą w nich zdeformowane dzieci, inni przybyszy z obcej galaktyki. I chyba nie ma osoby, która przeszłaby obok nich obojętnie. Mnie się podobają, ale jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. 😉

Sakralne ruiny w lesie

 Kiedy pewnego czerwcowego wieczoru weszliśmy do lasu nieopodal Lwówka Śląskiego, nie spodziewałam się, że znajdziemy tam kawał historii. A trzeba powiedzieć, że dojście do łatwych nie należało, bo pozwoliliśmy się prowadzić wujkowi Google. I dziś wiem, że nie był to najlepszy pomysł, bo ten postanowił pokazać nam wszystkie okoliczne drzewa, krzewy i co tam jeszcze było. Całe szczęście teren nie był zbyt rozległy, bo moglibyśmy tam chodzić po dziś dzień...  Kiedyśmy już tracili nadzieję, oczom naszym ukazał się cmentarz. Przeszliśmy przez resztki muru i wkroczyliśmy do innego świata. W powietrzu czuć było tajemnicę. Zawsze w takich miejscach zastanawiam się nad losem ludzi, którzy znaleźli tam wieczny spoczynek. Kim byli ci, których groby później rozkopywano? Komu poświęcono płyty nagrobne, których resztki można dojrzeć spod wszechobecnego bluszczu? Słyszałam, że grzebano tam doczesne szczątki sióstr zakonnych, które posługiwały w pobliskim domu pielgrzyma.  Dom św. Szymo...

Pałac Sybilli czyli śląski Windsor

  Szczodre to niewielka miejscowość niedaleko Wrocławia. Zajrzeliśmy tam na początku roku, bo znalazłam gdzieś informacje, że jest tam stary, poniemiecki cmentarz. Ło panie... cmentarz? Toż pojechać tam natentychmiast trzeba! Jako, że u mnie chcieć to móc, już za chwilę byliśmy na miejscu.  Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że na terenie cmentarza był kiedyś teatr, który następnie zlikwidowano, postawiono kaplicę z przepięknym marmurowym ołtarzem a teren przyległy przeznaczono na pochówki. Pozwiedzałam nekropolię, która dosłownie tonie w zieleni, spod której wychylają się nieśmiało pojedyncze mogiły. Nad całością góruje mauzoleum, które wielokrotnie było bezczeszczone. Zapewne "poszukiwacze skarbów" uznali, że w tak okazałym grobowcu musi być pochowany ktoś ważny i bogaty, więc warto zajrzeć do środka. Bliżej drogi odnaleźć można kilka nowszych grobów, tzn powojennych na których widać ślady nieco bardziej już współczesne, czyli znicze. A przypominam, że to nie listopad. :)  Z...